Bitcoin Fiyatı Ani Düştü: Yüzbinlerce Trader Tasfiye Oldu!

Bir noktada toplam kripto piyasası değerinden 100 milyar doların üzerinde kayıp yaşandı. Bitcoin, özellikle gece saatlerinde tonlarca dalgalanmayla karşı karşıya kaldı ve aylık en düşük seviye olan 64.000 dolara geriledi. Altcoinlerdeki dalgalanmalar da benzerdi; sayısız büyük düşüşler günlük ölçekte 190.000 traderın zarar görmesine neden oldu. İşte Bitcoin fiyatı için yaşanan en son gelişmeler ve altcoin fiyatları…

Bitcoin fiyatı tepetaklak oldu

Kripto para piyasası son 24 saat içinde önemli bir satış dalgasına maruz kaldı. Bitcoin fiyatı 65.000 doların altına gerilerken, Ethereum ve altcoin’lerde de sert düşüşler yaşandı. Bitcoin, Pazartesi gecesi yaşanan yüksek volatilitenin ardından aylık en düşük seviyesi olan 64.000 dolara gerileyerek haftalık bazda %5 değer kaybetti. Bu düşüş, kısa vadede Bitcoin’in aşağı yönlü bir trende olduğunu gösteriyor. Bu devasa dalgalanma, aşırı kaldıraç kullanan yatırımcılara zarar verdi; zira geçtiğimiz gün 190.000’den fazlası battı.

Tasfiye edilen pozisyonların toplam değeri aynı zaman diliminde 480 milyon doların üzerinde bulunuyor. Tek seferde tasfiye edilen en büyük emir Binance’te gerçekleşti. CoinGlass’a göre 6,44 milyon dolar değerindeydi ve ETH/USDC ticaret çiftini içeriyordu. FED’in beklediğinden daha uzun süre faiz oranlarını yüksek tutma sinyalleri vermesi, yatırımcıların Bitcoin’den çıkışına neden oldu. Bitcoin yatırım fonları geçen hafta 620 milyon dolarlık çıkış kaydetti. Bu hafta da durum benzer görünüyor. 17 Haziran Pazartesi günü ABD’deki dokuz spot Bitcoin ETF’si toplam 208 milyon dolarlık çıkış kaydetti.

Bitcoin’de 63.800 dolar beklentisi

Popüler kripto para analisti Rekt Capital, Bitcoin fiyatının 60.573-71.524 dolarlık aralığı aşamadığına dikkat çekiyor. Bitcoin fiyatı her yükseliş denemesinde bu aralığın üst sınırından reddedilerek aralığın daha da derinlerine iniyor. Bitcoin’in parabolic bir faza girmesi için 71.350 doların üzerine çıkması gerekiyor ancak şu anki durum bu yükselişi desteklemiyor.

Bitcoin fiyatı haftalık olarak 67.200 doların altına kapandığı için bu seviyenin artık zayıf bir destek noktası olduğu düşünülüyor. Analistler, bu durumda Bitcoin fiyatının 63.800 dolara kadar gerileme ihtimalini göz önünde bulunduruyor.

Altcoin’lerde de düşüş var

Altcoinlerin performansları oldukça benzerdi ve birçoğunda önemli fiyat düşüşleri yaşandı. Biraz toparlanmalarına rağmen, SHIB ve DOGE gün içinde hala %10 civarında düşüş yaşıyor. SOL, AVAX, LINK, ADA ve DOT %7-9 oranında düşüş yaşadı. Bitcoin’deki düşüş altcoin piyasasına da yansıdı. Ethereum %4.39, Solana %9.25 ve Dogecoin %9.74 değer kaybetti. Shiba Inu ise %12.12’lik sert bir düşüş yaşadı. XRP ise tersine piyasa eğilimine karşı koyarak %0.33 değer kazandı.

Bununla birlikte, kripto para piyasasının genel olarak düşüş eğiliminde olduğu görülüyor. Son dönemde yaşanan satış baskısı Bitcoin fiyatını 65.000 doların altına çekti. Bitcoin’in bu seviyenin üzerinde kalıp kalmayacağı veya daha aşağı inip inmeyeceği önümüzdeki günlerde belli olacak. Piyasanın genel seyri ise Bitcoin’in hareketlerine bağlı olarak şekillenecek gibi görünüyor. yatırımcıların yakından takip ettiği bir diğer konu ise Federal Rezerv’in faiz politikası olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir